Blokada alkoholowa - bądź odpowiedzialnym kierowcą

Jazda po alkoholu jest poważnym zagrożeniem na drodze zarówno dla kierującego pojazdem, jak i innych uczestników ruchu. Zaburzona percepcja, znacznie obniżony refleks, nieprzemyślane reakcje, rosnąca skłonność do brawury – te wszystkie czynniki sprawiają, że kierowca może łatwo spowodować wypadek, a także będzie mu trudno uniknąć kolizji, nawet jeśli niebezpieczeństwo spowoduje ktoś inny. Wsiadanie za kierownicę „pod wpływem” świadczy o braku odpowiedzialności za życie swoje oraz innych ludzi – i może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Blokady alkoholowe

Dlaczego warto posiadać blokadę alkoholową

Wielu kierowców, którym zdarzyło się prowadzić pod wpływem alkoholu, zostaje ukaranych czasowym zakazem prowadzenia pojazdów. Wtenczas doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie w aucie blokady alkoholowej i ubieganie się o skrócenie zakazu pod warunkiem używania wyłącznie wyposażonych w nią pojazdów.

Główną zaletą tego urządzenia jest zatem fakt, że kierowca (mimo wyroku, ale za zgodą sądu) może znów wsiąść za kierownicę, podróżować, a nawet pracować, używając do tego auta. Co równie ważne, jeśli stracił prawo jazdy przez jazdę po alkoholu, dzięki zamontowaniu blokady będzie mógł szybciej przystąpić do ponownego egzaminu. Dodatkowo warto zaznaczyć, że sprzęt działa dyskretnie – może go zobaczyć jedynie pasażer siedzący z przodu.

Wysoka kara za prowadzenie pod wpływem alkoholu

Jazda pod wpływem alkoholu to realne zagrożenie utratą życia lub zdrowia dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Dlatego też ustawodawcy są bezlitośni – kary za prowadzenie „pod wpływem” są wysokie. Oczywiście, wiele zależy od poziomu alkoholu we krwi podczas jazdy – im wyższy, tym większe prawdopodobieństwo spowodowania poważnego wypadku. Kierowca prowadzący pojazd po alkoholu (0,2 – 0,5 ‰) może zostać ukarany grzywną (od 50 zł do 5000 zł) lub 30-dniowym aresztem https://architektdressel.deperfect replica watches oraz 10 punktami karnymi. Natomiast jazda w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 ‰) oznacza w zależności od sytuacji i spowodowanych szkód karę grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów (min. rok, max. 15 lat) oraz karę pieniężną na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (5000 – 60000 zł).

Zalety posiadania w samochodzie blokady alkoholowej

Blokada alkoholowa w samochodzie to gwarancja tego, że kierowca nie wsiądzie za kierownicę po spożyciu alkoholu, powodując tym samym zagrożenie na drodze. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze zapobiega recydywie – jeśli raz zdarzyło mu się prowadzić w stanie nietrzeźwości, istnieje spore prawdopodobieństwo, że w przyszłości zrobi to samo, co uniemożliwi odpowiednie urządzenie. W pojazdach służbowych (autobusach, samochodach dostawczych) blokada działa prewencyjnie i zapobiega potencjalnym nieszczęściom. Natomiast w prywatnych – może stać się podstawą i warunkiem ubiegania się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, który został nałożony za jazdę po alkoholu.

W trosce o bezpieczeństwo pracowników - montaż blokady alkoholowej w samochodach służbowych

Blokada alkoholowa to urządzenie, które dedykowane jest nie tylko kierowcom, którzy chcą skrócić zakaz prowadzenia pojazdów wynikający z wyroku za jazdę po alkoholu. Bywają również montowane prewencyjnie w pojazdach służbowych przez pracodawców, którzy chcą mieć pewność, że pracownicy będą wsiadać za kierownicę trzeźwi, co wpłynie znacząco na ich bezpieczeństwo – oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu i samego pojazdu. Dotyczy to przede wszystkim autobusów, busów, samochodów flotowych i dostawczych. Blokady nie da się obejść w żaden sposób, jest ona zazwyczaj połączona z systemem GPS i raportuje pracodawcy wszelkie próby oszustwa – dodatkowo jeśli pracownik spróbuje włączyć auto mimo wyniku, który wykaże obecność alkoholu we krwi, włączy się alarm dźwiękowy.